[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
آشنایی با پایگاه
اخبار رویدادها
اخبار علمی
عضویت در پایگاه
بخش آموزش
مراکز مرتبط
برقراری ارتباط
تسهیلات پایگاه
پست الکترونیک
شعبات استانی انجمن
::
نشریه پژوهشنامه تاریخ اسلام
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: بزرگداشت استاد عباس سحاب ::
 | تاریخ ارسال: 1398/3/18 | 
مراسم بزرگداشت پدر کارتوگرافی ایران در دانشگاه تهران برگزار شد.
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

به گزارش روابط عمومی انجمن ایرانی تاریخ اسلام ، مراسم بزرگداشت زنده‌یاد استاد عباس سحاب، بنیانگذار مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب و پدر دانش کارتوگرافی ایران، در دانشگاه تهران برگزار شد.
 دکتر سید احمدرضا خضری، مشاور رئیس و مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه تهران و رئیس انجمن ایرانی تاریخ اسلام در این مراسم، مهندس سحاب را شاعر و ایران‌شناسی برجسته توصیف کرد و گفت: «ایشان از کودکی با دانش جغرافیا آشنا شد، با آن زیست و با بنیانگذاری مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب نیز حیات پر بار خود را ابدی ساخت».

دکتر خضری با بیان اینکه دانش جغرافیا دانشی تأثیرگذار بر سایر دانش‌ها به ویژه در علوم انسانی و تاریخ است، تاکید کرد: «امروزه بدون بهره‌وری از دانش جغرافیا و محصولات آن نمی‌توان تاریخ دانست و آن را درس داد».

وی افزود: «این مهم ۸۰ سال پیش در خاندان سحاب درک شد و ایشان را بر آن داشت تا با بنیانگذاری مؤسسه سحاب، نخستین مؤسسه کارتوگرافی ایران، زحمت و رنج انتقال این دانش را به دوش بکشند.»
رئیس انجمن ایرانی تاریخ اسلام از مرحوم ابوالقاسم سحاب به عنوان نسل اول این خاندان نام برد و گفت: «ایشان علیرغم آنکه به لحاظ مدیریتی و بنیادی مبدع بود، در عرصه تخصصی خودش نیز ابداعاتی داشت».

دکتر خضری با بیان برخی فعالیت‌های مرحوم عباس سحاب، اظهار داشت: «ایشان در سنین نوجوانی با حمایت پدر مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب را بنیان نهاد که این مؤسسه بعدها عرضه نقشه‌های نوآورانه برای جای جای این کره خاکی را ممکن ساخت».

وی با اشاره به فعالیت‌های بین‌المللی مهندس سحاب گفت: «ایشان برای تهیه نخستین کره جغرافیایی به زبان فارسی و به منظور درک تاریخ، ۳۰ هزار شهر و روستا را گام به گام طی کرد تا به دانش جغرافیایی این مرز و بوم دست یابد و آن را در اختیار دیگران بگذارد».

استاد دانشگاه تهران در پایان ضمن ابراز خرسندی از آشنایی با نسل چهارم خاندان سحاب، ابراز امیدواری کرد که این نسل نیز بتواند خدمات ارزشمند این خاندان به دانش جغرافیا و تاریخ را ادامه دهد.

در این مراسم همچنین مهندس محمدرضا سحاب، رئیس هیات مدیره مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب در مراسم بزرگداشت استاد عباس سحاب که ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ در دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه خشت اول بنای این مؤسسه در سال ۱۳۱۵ گذاشته شده است، گفت: «مرحوم عباس سحاب در ۱۳ سالگی نقشه کشور فرانسه و پس از آن نیز نخستین نقشه گردشگری تهران را به زبان لاتین ترسیم کرد که این موضوع سنگ‌بنای مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب بود».

وی آخرین اثر مهندس سحاب را اطلس ۱۴ قرن هنر اسلامی عنوان کرد و افزود: «تاکنون موفق شده‌ایم یک جلد از ۲۰ جلد این اطلس را با مشارکت یونسکو منتشر کنیم».

رئیس هیات مدیره مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب ضمن اشاره به فعالیت‌های سحاب در دفاع از اصالت نام خلیج‌فارس، برخی فعالیت‌های دیگر این مؤسسه بعد از خاموشی ایشان را تهیه نقشه‌های گوناگون برای ایران، شهرهای آن و نیز سایر کشورها، تهیه نقشه‌های آموزشی، نقشه‌های بزرگ دیواری و سیاسی، تهیه اطلس‌های کتابخانه‌ای، کتاب برای کودکان، نگاره‌های آناتومی و نگاره‌های آموزشی برای آموزش جغرافیا در مدارس برشمرد.

اطلس بزرگ ایران و جهان به زبان انگلیسی، آخرین اثر منتشر شده در مؤسسه سحاب، در این مراسم رونمایی شد.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::

انجمن ایرانی تاریخ اسلام The Iranian Society of Islamic History
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 42 queries by YEKTAWEB 4540